Mleko matki czy mieszanka?

6 września 2019

Dzieci są stworzone do karmienia piersią. Mleko matki nie tylko zapewnia im niezbędnych składników odżywczych, ale również wspomaga odporność oraz rozwój systemu immunologicznego i mózgu. Ważne jest, aby porównać korzyści płynące z karmienia piersią i karmienia mieszanką. Powinnaś jednak wiedzieć, dlaczego karmienie dziecka mieszanką mleczną może wpłynąć na powodzenie karmienia piersią.
Mleko matki
Zaleca się karmienie dziecka wyłączne mlekiem matki przez pierwszych sześć miesięcy, chyba że istnieją medyczne przyczyny, dla których konieczne jest stosowanie mieszanki. Twoje ciało jest stworzone, aby podtrzymywać życie dziecka. Żadna mieszanka mleczna nie jest w stanie dorównać unikalnym właściwościom mleka matki.

W ciągu kilku pierwszych dni po porodzie niektóre matki boją się, że ich dzieci nie dostają wystarczającej ilości pokarmu, ponieważ są karmione od 10 do 12 razy na dobę.Ale w rzeczywistości żołądek noworodka jest tak mały (wielkości kulki do gry), że mieści jednorazowo około łyżeczki płynu. W przybliżeniu produkujesz właśnie taką ilość siary (pierwszego mleka). Twoje dziecko w pierwszych dniach życia nie potrzebuje więcej.

Kilka dni po porodzie siara zmieni się w mleko przejściowe, a następnie w ciągu kolejnych 7 do 10 dni w mleko właściwe. Karmienie dziecka butelką lub mieszanką, a tym samym skrócenie czasu i zmniejszenie częstości karmienia piersią, może zaburzyć produkcję mleka. To w rezultacie może negatywnie wpłynąć na powodzenie karmienia piersią.

Mieszanka
Pokarm naturalny jest specyficzny dla każdego gatunku, dostosowany do potrzeb dziecka, pełen żywych komórek i lekkostrawny. Mieszanka mleczna jest oparta na mleku krowim i ma określoną przez producenta wartość energetyczną. Żadna mieszanka nie jest w stanie odtworzyć unikalnych właściwości mleka matki, bez względu na to, ile witamin, minerałów i dodatków znalazłoby się w takiej – skądinąd chemicznej – miksturze.

Jeśli masz pytania związane z mlekiem matki i mieszanką mleczną, nie wahaj się i skontaktuj ze specjalistą lub konsultantem laktacyjnym.