Nowości

W miarę rozwoju dziecka Twoje ciało będzie coraz cięższe, możesz też czuć się w nim dziwnie. Codzienne czynności, takie jak wstanie z łóżka czy krzesła, mogą wymagać większego niż dotąd wysiłku. Uczucie zmęczenia z pierwszego trymestru może powrócić. Będziesz też zachowywać się bardziej emocjonalnie, przygotowując się w ten sposób do porodu, połogu i rodzicielstwa. Jakie zmiany będą zachodzić w Twoim ciele w trzecim trymestrze (od 27 tygodnia do końca ciąży)? Dalsze powiększanie się piersi: Z Twoich brodawek może wypływać siara. Jeśli chcesz karmić piersią, to właśnie ona będzie pierwszym pokarmem dla Twojego dziecka. Sen: Ponieważ Twoje ciało jest teraz większe, możesz mieć problem ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania. Najlepszym rozwiązaniem jest spanie na boku, zwłaszcza na lewym, ponieważ poprawia to krążenie krwi. Mrowienie i drętwienie: Twoje nabrzmiałe ciało może uciskać nerwy, powodując uczucie mrowienia i drętwienia nóg, ramion i dłoni. Również skóra na brzuchu, ponieważ jest mocno rozciągnięta, może wydawać się bez czucia. Na szczęście te objawy miną po porodzie. Bóle brzucha: Wraz z rozwojem dziecka mięśnie i więzadła podtrzymujące macicę rozciągają się coraz bardziej, przez co mogą boleć. Skrócony oddech: Ponieważ macica rozszerza się również w górę, dla płuc nie zostaje wiele miejsca. Może się zdarzyć, że będziesz teraz bardziej dyszeć. Każda ciąża jest inna. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub specjalistą.
Większość kobiet, których samopoczucie w pierwszym trymestrze nie jest zbyt dobre, w drugim trymestrze zwykle czuje się już lepiej. Poranne mdłości powinny już minąć, a wahania nastroju częściowo ustąpić, dzięki czemu będziesz miała więcej energii. Zaczniesz szybko przybierać na wadze – od tej chwili około dwóch kilogramów w każdym następnym miesiącu ciąży. To czas, aby zacząć nosić ubrania ciążowe. Jakie zmiany będą zachodzić w Twoim ciele w drugim trymestrze (13–26 tygodniu ciąży)? Zmieniające się piersi: Twoje piersi przestaną być tak wrażliwe jak w pierwszym trymestrze, ale dalej będą rosnąć, przygotowując się do karmienia piersią. Wzrost ten jest spowodowany powiększaniem się gruczołów mlecznych. Zauważysz też, że skóra brodawek i ich otoczki stanie się ciemniejsza. Gruczoły dalej będą produkować wydzielinę chroniącą brodawki przed wysuszeniem. Z sutków może zacząć wyciekać żółtawy płyn nazywany siarą. Zmiany skóry: W miarę powiększania się Twojego ciała skóra będzie coraz bardziej się napinać. Może to doprowadzić do rozerwania znajdujących się tuż pod nią elastycznych włókien, w wyniku czego powstają tak zwane rozstępy. Rozstępy nie pojawiają się u wszystkich, ale są dosyć częste. Po ciąży rozstępy powinny zblednąć i stać się niemal niewidoczne. Bóle pleców, miednicy i bioder: Trudne zadanie, jakim jest podtrzymywanie Twojego brzucha, może nadwyrężyć kręgosłup. Możesz też odczuwać bóle w obszarze miednicy i bioder, ponieważ hormony ciążowe powodują poluzowanie więzadeł (przypominających liny pasm wytrzymałej tkanki) łączących kości. Kości zaczną rozszerzać się, przygotowując do porodu. Zęby: Hormony ciążowe wpływają również na więzadła i kości w obrębie jamy ustnej, co może powodować chwianie się zębów. Po porodzie objawy te powinny ustąpić. Jednak jeśli zachorujesz na paradontozę, zapalenie lub zmiany niskiego stopnia dziąseł i otaczającej zęby tkanki, powinnaś podjąć odpowiednie leczenie.
Zwykle pierwszym symptomem ciąży jest brak miesiączki. Możesz też czuć się chora lub zmęczona bardziej niż zwykle, a także zauważyć, że Twoje piersi się zmieniają. Podczas ciąży Twoje ciało stale dostosowuje się do sytuacji i przygotowuje się do porodu. Na początku ciąży, kiedy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w Twojej macicy, możesz odczuwać delikatne skurcze i nieznacznie krwawić. Jeśli Twoja miesiączka się spóźnia i podejrzewasz, że jesteś w ciąży, zrób domowy test ciążowy. Testy te są bardzo dokładne, o ile są wykonywane po kilku dniach od daty spodziewanej miesiączki. Ciążę może potwierdzić tylko lekarz, który udzieli Ci również porad dotyczących opieki prenatalnej. Jednym z najczęstszych objawów na początku ciąży jest uczucie dużego zmęczenia. Twoje ciało ciężko pracuje, przystosowując się do ciąży. Z tego powodu możesz czuć się bardzo zmęczona. Możesz potrzebować więcej snu w nocy i ucinania sobie krótkich drzemek w ciągu dnia. W ciągu pierwszych miesięcy ciąży możesz doświadczyć porannych mdłości. Jednak nie wszystkie kobiety w ciąży je odczuwają. Mdłości są powodowane przez hormony ciążowe i mogą występować w dowolnym czasie, nie tylko rano. Pewne potrawy, zapachy czy nawet pusty żołądek mogą sprawić, że poczujesz się niedobrze bądź będziesz wymiotować. Poranne mdłości zwykle zaczynają się kilka dni po dacie spodziewanej miesiączki lub dniu, w którym test ciążowy dał wynik pozytywny i ustają w drugim trymestrze. Jakie zmiany będą zachodzić w Twoim ciele w pierwszym trymestrze (1–12 tygodniu ciąży)? Zmieniające się piersi: Wiele kobiet zauważa zmiany w swoich piersiach już we wczesnej fazie ciąży. Hormony w Twoim ciele ulegają zmianie, przygotowując je do karmienia piersią. Piersi mogą stać się wrażliwe i opuchnięte. W okolicy brodawek sutkowych mogą tworzyć się niewielkie guzki nazywane gruczołami Montgomery'ego. Wydzielina z tych gruczołów nawilża brodawki i ich otoczki i chroni piersi przed infekcją. Twoje piersi będą zmieniać się przez całą ciążę. Rosnący brzuch: Twoja talia zacznie powiększać się w miarę rozwoju Twojego dziecka i powiększania się macicy. Zależnie od Twoich wymiarów przed ciążą zmiana ta może być zauważalna dopiero w drugim trymestrze. Zmiany skóry: W wyniku działania hormonów ciążowych Twoja skóra może stać się bardziej tłusta, przez co mogą się na niej pojawić wypryski. Częste oddawanie moczu: Pod koniec pierwszego trymestru poczujesz częstszą potrzebę odwiedzania toalety – to Twoja rosnąca macica naciska na pęcherz. Ze względu na ten dodatkowy nacisk może się zdarzyć, że popuścisz mocz podczas kaszlu lub kichnięcia. Symptomy emocjonalne: Brak nastroju, roztargnienie czy brak koncentracji to częste symptomy powodowane przez zmęczenie, hormony ciążowe oraz emocje towarzyszące zajściu w ciążę.
Poniżej opisano te rzeczy, które koniecznie musisz mieć ze sobą w przypadku porodu w szpitalu lub domu narodzin, oraz rzeczy, które mogą Ci się przydać. Lista ta jest dobrym punktem wyjściowym, jednak pamiętaj, że procedury w szpitalach i domach narodzin mogą się różnić. Zapytaj wcześniej, jakie rzeczy zapewnia szpital, a co musisz zabrać ze sobą sama. Rzeczy dla matki Dowód osobisty Plan porodu, który pozwoli Ci przedstawić lekarzowi i położnej swoje oczekiwania (w zakresie znieczulenia zewnątrzoponowego, porodu naturalnego, nacięcia krocza itd.). Lista numerów telefonów, notes i długopis Torba z ubraniami na zmianę, dezodorantem i szczoteczką do zębów, również dla Twojego partnera Telefon i ładowarka Ręcznik do samochodu (w razie odejścia wód) Ubrania dla matki 3 koszulki na ramiączkach (możesz je też założyć do wanny) Luźne spodnie Wygodne skarpetki Bawełniana koszula nocna Wygodne kapcie Biustonosze do spania i karmienia, wkładki laktacyjne Bielizna, bielizna i jeszcze więcej bielizny Opaski na brzuch/obcisłe topy bez ramiączek Kosmetyczka z przyborami do makijażu, balsamem, dezodorantem oraz szczoteczką i pastą do zębów Spinki i gumki do włosów Szczotka do włosów Suszarka do włosów Lista rzeczy dla dziecka Śpiochy Pajacyk Skarpetki i czapeczka Koc Ubranko na wyjście do domu Nosidełko samochodowe