Symptomy ciąży - Drugi trymestr

13 czerwca 2018

Większość kobiet, których samopoczucie w pierwszym trymestrze nie jest zbyt dobre, w drugim trymestrze zwykle czuje się już lepiej. Poranne mdłości powinny już minąć, a wahania nastroju częściowo ustąpić, dzięki czemu będziesz miała więcej energii. Zaczniesz szybko przybierać na wadze – od tej chwili około dwóch kilogramów w każdym następnym miesiącu ciąży. To czas, aby zacząć nosić ubrania ciążowe.

Jakie zmiany będą zachodzić w Twoim ciele w drugim trymestrze (13–26 tygodniu ciąży)?

  • Zmieniające się piersi: Twoje piersi przestaną być tak wrażliwe jak w pierwszym trymestrze, ale dalej będą rosnąć, przygotowując się do karmienia piersią. Wzrost ten jest spowodowany powiększaniem się gruczołów mlecznych. Zauważysz też, że skóra brodawek i ich otoczki stanie się ciemniejsza. Gruczoły dalej będą produkować wydzielinę chroniącą brodawki przed wysuszeniem. Z sutków może zacząć wyciekać żółtawy płyn nazywany siarą.
  • Zmiany skóry: W miarę powiększania się Twojego ciała skóra będzie coraz bardziej się napinać. Może to doprowadzić do rozerwania znajdujących się tuż pod nią elastycznych włókien, w wyniku czego powstają tak zwane rozstępy. Rozstępy nie pojawiają się u wszystkich, ale są dosyć częste. Po ciąży rozstępy powinny zblednąć i stać się niemal niewidoczne.
  • Bóle pleców, miednicy i bioder: Trudne zadanie, jakim jest podtrzymywanie Twojego brzucha, może nadwyrężyć kręgosłup. Możesz też odczuwać bóle w obszarze miednicy i bioder, ponieważ hormony ciążowe powodują poluzowanie więzadeł (przypominających liny pasm wytrzymałej tkanki) łączących kości. Kości zaczną rozszerzać się, przygotowując do porodu.
  • Zęby: Hormony ciążowe wpływają również na więzadła i kości w obrębie jamy ustnej, co może powodować chwianie się zębów. Po porodzie objawy te powinny ustąpić. Jednak jeśli zachorujesz na paradontozę, zapalenie lub zmiany niskiego stopnia dziąseł i otaczającej zęby tkanki, powinnaś podjąć odpowiednie leczenie.