Symptomy ciąży - Pierwszy trymestr

13 czerwca 2018

Zwykle pierwszym symptomem ciąży jest brak miesiączki. Możesz też czuć się chora lub zmęczona bardziej niż zwykle, a także zauważyć, że Twoje piersi się zmieniają. Podczas ciąży Twoje ciało stale dostosowuje się do sytuacji i przygotowuje się do porodu.
Na początku ciąży, kiedy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w Twojej macicy, możesz odczuwać delikatne skurcze i nieznacznie krwawić. Jeśli Twoja miesiączka się spóźnia i podejrzewasz, że jesteś w ciąży, zrób domowy test ciążowy. Testy te są bardzo dokładne, o ile są wykonywane po kilku dniach od daty spodziewanej miesiączki. Ciążę może potwierdzić tylko lekarz, który udzieli Ci również porad dotyczących opieki prenatalnej.

Jednym z najczęstszych objawów na początku ciąży jest uczucie dużego zmęczenia. Twoje ciało ciężko pracuje, przystosowując się do ciąży. Z tego powodu możesz czuć się bardzo zmęczona. Możesz potrzebować więcej snu w nocy i ucinania sobie krótkich drzemek w ciągu dnia.

W ciągu pierwszych miesięcy ciąży możesz doświadczyć porannych mdłości. Jednak nie wszystkie kobiety w ciąży je odczuwają. Mdłości są powodowane przez hormony ciążowe i mogą występować w dowolnym czasie, nie tylko rano. Pewne potrawy, zapachy czy nawet pusty żołądek mogą sprawić, że poczujesz się niedobrze bądź będziesz wymiotować. Poranne mdłości zwykle zaczynają się kilka dni po dacie spodziewanej miesiączki lub dniu, w którym test ciążowy dał wynik pozytywny i ustają w drugim trymestrze.

Jakie zmiany będą zachodzić w Twoim ciele w pierwszym trymestrze (1–12 tygodniu ciąży)?
Zmieniające się piersi: Wiele kobiet zauważa zmiany w swoich piersiach już we wczesnej fazie ciąży. Hormony w Twoim ciele ulegają zmianie, przygotowując je do karmienia piersią. Piersi mogą stać się wrażliwe i opuchnięte. W okolicy brodawek sutkowych mogą tworzyć się niewielkie guzki nazywane gruczołami Montgomery'ego. Wydzielina z tych gruczołów nawilża brodawki i ich otoczki i chroni piersi przed infekcją. Twoje piersi będą zmieniać się przez całą ciążę.
Rosnący brzuch: Twoja talia zacznie powiększać się w miarę rozwoju Twojego dziecka i powiększania się macicy. Zależnie od Twoich wymiarów przed ciążą zmiana ta może być zauważalna dopiero w drugim trymestrze.
Zmiany skóry: W wyniku działania hormonów ciążowych Twoja skóra może stać się bardziej tłusta, przez co mogą się na niej pojawić wypryski.
Częste oddawanie moczu: Pod koniec pierwszego trymestru poczujesz częstszą potrzebę odwiedzania toalety – to Twoja rosnąca macica naciska na pęcherz. Ze względu na ten dodatkowy nacisk może się zdarzyć, że popuścisz mocz podczas kaszlu lub kichnięcia.
Symptomy emocjonalne: Brak nastroju, roztargnienie czy brak koncentracji to częste symptomy powodowane przez zmęczenie, hormony ciążowe oraz emocje towarzyszące zajściu w ciążę.