Symptomy ciąży - Trzeci trymestr

13 czerwca 2018

W miarę rozwoju dziecka Twoje ciało będzie coraz cięższe, możesz też czuć się w nim dziwnie. Codzienne czynności, takie jak wstanie z łóżka czy krzesła, mogą wymagać większego niż dotąd wysiłku. Uczucie zmęczenia z pierwszego trymestru może powrócić. Będziesz też zachowywać się bardziej emocjonalnie, przygotowując się w ten sposób do porodu, połogu i rodzicielstwa.

Jakie zmiany będą zachodzić w Twoim ciele w trzecim trymestrze (od 27 tygodnia do końca ciąży)?

  • Dalsze powiększanie się piersi: Z Twoich brodawek może wypływać siara. Jeśli chcesz karmić piersią, to właśnie ona będzie pierwszym pokarmem dla Twojego dziecka.
  • Sen: Ponieważ Twoje ciało jest teraz większe, możesz mieć problem ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania. Najlepszym rozwiązaniem jest spanie na boku, zwłaszcza na lewym, ponieważ poprawia to krążenie krwi.
  • Mrowienie i drętwienie: Twoje nabrzmiałe ciało może uciskać nerwy, powodując uczucie mrowienia i drętwienia nóg, ramion i dłoni. Również skóra na brzuchu, ponieważ jest mocno rozciągnięta, może wydawać się bez czucia. Na szczęście te objawy miną po porodzie.
  • Bóle brzucha: Wraz z rozwojem dziecka mięśnie i więzadła podtrzymujące macicę rozciągają się coraz bardziej, przez co mogą boleć.
  • Skrócony oddech: Ponieważ macica rozszerza się również w górę, dla płuc nie zostaje wiele miejsca. Może się zdarzyć, że będziesz teraz bardziej dyszeć.

Każda ciąża jest inna. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub specjalistą.