RSS

BabyBlog

Karmienie piersią i odciąganie pokarmu w pracy

Wiele młodych matek chce wrócić do pracy, ale chce również zapewnić dziecku wszystkie korzyści płynące z karmienia piersią. Dzięki starannemu planowaniu możesz bez problemu karmić dziecko piersią i odciągać pokarm w pracy.

odciaganie pokarmu karmienie piersią w pracy

 

Odciąganie pokarmu w pracy

Nawet jeśli masz pełne wsparcie swojego pracodawcy, możesz mieć wątpliwości co do kulturowych aspektów odciągania pokarmu w pracy. Czy Twoi współpracownicy zrozumieją, dlaczego robisz przerwy w pracy? Czy będziesz w stanie znaleźć miejsce zapewniające Ci prywatność? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: jeśli odpowiednio się przygotujesz i przedstawisz swoje potrzeby w jasny i konstruktywny sposób, żaden z powyższych problemów nie będzie Cię dotyczył.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci karmienie dziecka piersią bez uszczerbku dla swojej kariery.

Zainwestuj w laktator

Na rynku dostępnych jest wiele laktatorów. Nasz sklep oferuje szereg modeli z różnymi funkcjami dostosowanymi do Twoich potrzeb i stylu życia. 

Oto kilka kwestii, które musisz rozważyć podczas zakupu laktatora: Jak długo zamierzasz karmić dziecko swoim mlekiem? Jeśli chcesz, aby po Twoim powrocie do pracy dziecko było karmione Twoim pokarmem, musisz odciągać go częściej niż robiłaś to na urlopie macierzyńskim. Jak często potrzebujesz odciągać pokarm? Zalecamy odciąganie pokarmu z taką samą częstotliwością, z jaką karmiłabyś dziecko, czyli od trzech do czterech razy w ciągu dnia pracy, zależnie od długości rozłąki. Gdzie zamierzasz odciągać pokarm? Aby wygodnie i skutecznie odciągać pokarm, znajdź miejsce, w którym będziesz mieć zapewnioną prywatność.

Poszukaj lekkiego, przenośnego i cichego laktatora, który umożliwi Ci odciąganie mleka w dowolnym miejscu: na studiach, w pracy, w domu czy gdziekolwiek indziej. Ile czasu możesz przeznaczyć na sesję odciągania pokarmu? 

 

Laktator podwójny

Korzystając z laktatora do odciągania pokarmu z obu piersi równocześnie, możesz skrócić czas odciągania nawet o połowę. Dodatkowo, w ten sposób będziesz odciągać więcej mleka, bardziej pobudzisz odruch jego wypływu, a odciągnięte mleko będzie zawierało więcej tłuszczu. Korzystanie z laktatora podwójnego pozwala całkowicie opróżnić piersi i wspiera laktację. Przykład takiego laktatora znajdziesz tutaj.

Wybór miejsca do odciągania pokarmu

W wielu regionach od pracodawców oczekuje się zapewnienia matkom karmiącym piersią odpowiedniego pomieszczenia, w którym mogą odciągać pokarm w trakcie pracy. Zapytaj pracodawcę o pomieszczenie do karmienia piersią lub zapewniające prywatność miejsce w biurze, z którego mogłabyś skorzystać. Nie powinnaś odciągać pokarmu w toalecie. Większość pracodawców z radością spełni Twoje potrzeby w zakresie odciągania pokarmu, zwłaszcza jeśli zaproponujesz im sposób, który nie zakłóci Ci pracy.laktator podwójnyPrzechowywanie odciągniętego pokarmu w pracy

Odciągnięty pokarm można przechowywać w butelkach lub torebkach w lodówce lub zamrażarce. Upewnij się tylko, że Twoje mleko jest wyraźnie oznaczone, aby uniknąć nieporozumień! Jeśli nie czujesz się komfortowo, przechowując pokarm w firmowej lodówce, możesz przynieść własną chłodziarkę i przechowywać mleko w opakowaniach z lodem. Niektórzy Twoi współpracownicy mogą ją zauważyć, ale jeśli nie będziesz robić z tego nic wielkiego, z pewnością okażą Ci zrozumienie.

Możesz też umieścić zdjęcie z imieniem dziecka na chłodziarce. Jeśli masz wybór, przechowywanie mleka w lodówce jest zawsze lepsze niż jego zamrażanie, zwłaszcza jeśli wiesz, że zostanie wykorzystane w ciągu kilku następnych dni. 

Rozmawianie ze współpracownikami o odciąganiu pokarmu

Jeśli zostałaś matką po raz pierwszy, możesz mieć obawy dotyczące reakcji Twoich współpracowników. W większości przypadków to nie oni są problemem. Nie traktuj laktatora jako obowiązku lub czegoś, za co powinnaś przepraszać. Jeśli ktoś zapyta, powiedz dlaczego odciągasz pokarm, prowadząc rozmowę w lekkim tonie. Podziękuj współpracownikom za pomoc w czasie, w którym przebywałaś na urlopie macierzyńskim i uświadom im jak bardzo doceniasz pracę w przyjaznym środowisku. Taka pomoc leży w najlepszym interesie Twojego pracodawcy i współpracowników, ponieważ zdrowe i bardziej inteligentne dzieci wyrastają na zdrowych i bardziej inteligentnych ludzi, co przynosi korzyści gospodarce i nie obciąża systemu opieki zdrowotnej.

Bądź dumna z tego, co robisz!

Pracujące matki muszą znaleźć równowagę między obowiązkami domowymi i czasem poświęcanym rodzinie, a oczekiwaniami pracodawcy. Na szczęście dla matek karmiących piersią powrót do pracy jest teraz łatwiejszy niż kiedykolwiek przedtem. Dzięki kilku niewielkim zmianom harmonogramu dnia i użyciu właściwych narzędzi, takich jak laktator i butelki na pokarm, możesz pracować i nadal karmić swoje dziecko swoim pokarmem.

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę?
Okres ciążowy to najlepszy czas w życiu każdej kobiety. Każda mama chce jak najlepiej przygotować się do przyjścia maluszka na świat, dlatego korzysta z różnych kursów przygotowawczych i czyta książki dotyczące prawidłowej opieki nad dzieckiem. Naturalne jest, że w trakcie tego czasu każda z przyszłych mam kompletuje elementy niemowlęcej wyprawki.
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Jednym z największych wyzwań, z jakimi musi mierzyć się młoda matka, jest powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Znalezienie właściwej równowagi między karierą a czasem spędzanym z dzieckiem nie jest łatwe i może być dużym wyzwaniem emocjonalnym.

 

powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

 

Jak przygotować się na powrót do pracy?

Staranne planowanie i odpowiednie przygotowanie pomogą Ci bez problemów wrócić do pracy. Oto kilka najczęściej spotykanych problemów, z jakimi muszą mierzyć się pracujące matki karmiące piersią oraz, co najważniejsze, kilka wskazówek, które pomogą rozwiązać te problemy.

Połączenie pracy z karmieniem dziecka

Opieka nad dzieckiem to praca wymagająca zaangażowania przez całą dobę. Jeśli do wychowania dziecka dodasz jeszcze obowiązki związane z pracą, rzeczywistość może Cię nieco przytłoczyć. Nie ma złotego środka pozwalającego na znalezienie równowagi między pracą, życiem rodzinnym a innymi zobowiązaniami. Pamiętaj, że powinnaś zadbać też o siebie: zmęczenie i stres sprawią, że nie będziesz potrafiła dobrze wywiązać się ze swoich obowiązków. Ale nie martw się – Twoje życie w końcu wróci do normy. A w międzyczasie naucz cieszyć się każdą chwilą.

Poszukiwanie żłobka

W idealnym świecie mogłabyś zostawiać dziecko w żłobku w swoim miejscu pracy lub zostawić pod opieką zaufanej opiekunki lub niani. Albo Twoje obowiązki przejąłby ojciec dziecka. Nawet jeśli nie jest to możliwe, masz do wyboru wiele innych opcji. Wybierając żłobek, upewnij się, że posiada on wszystkie niezbędne pozwolenia i zapewnia dziecku czyste, zdrowie środowisko. Sprawdź pracowników żłobka, poproś innych rodziców o opinie na temat personelu i zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby Twoje dziecko było bezpieczne. Jeśli karmisz piersią, upewnij się, że żłobek jest przygotowany do karmienia dzieci mlekiem matki i korzysta z rozwiązań takich jak Calma, dzięki czemu dziecko zachowa naturalne odruchy, jakich nauczyło się przy piersi.

Karmienie piersią i odciąganie pokarmu w pracy

Niektóre kobiety martwią się, że nie będą mogły kontynuować karmienia piersią po powrocie do pracy, i zadają sobie następujące pytania: Czy będę w stanie odciągać wystarczającą ilość mleka? Czy mój pracodawca zapewni mi przyjazne otoczenie umożliwiające odciąganie pokarmu? Czy moi współpracownicy okażą mi zrozumienie? To uzasadnione obawy, jednak nie powinny one stanowić problemu w dłuższym czasie. Nie wstydź się zapytać pracodawcy, co on może Ci zaproponować i sama przedstaw mu swój punkt widzenia i pomysły.

odciąganie pokarmu w pracy laktator calypso

 

Dostosowanie do nowego stylu pracy

Zachowanie grafiku podróży lub godzin pracy, do których przywykłaś, może być trudne. Poproś przełożonego, aby pomógł Ci ułożyć nowy, kompromisowy harmonogram pracy bardziej dostosowany do Twoich potrzeb i potrzeb pracodawcy. Jeśli pracujesz na pełny etat, rozważ pracę przez cztery dni w tygodniu po 10 godzin lub zapytaj pracodawcę, czy mogłabyś raz w tygodniu pracować w domu. Pomyśl też o pracy na pół etatu lub podziale etatu. Kluczem do sukcesu jest opracowanie planu jeszcze przed powrotem do pracy i przedstawienie swoich pomysłów tak, aby podkreślić korzyści, jakie Twoje rozwiązanie przyniesie firmie.

Myśl pozytywnie i bądź pewna siebie

Wiele pracujących matek jeszcze przed urodzeniem dziecka ma ugruntowaną pozycję w pracy. Jeśli poczujesz się wykończona lub jak w sytuacji bez wyjścia, pamiętaj, że nie jesteś sama. Skontaktuj się ze swoim konsultantem laktacyjnym lub dołącz do grupy wsparcia dla pracujących matek – albo załóż własną grupę. Nie pozwól, aby negatywne emocje zniszczyły Ci życie prywatne lub karierę.

Wpływ na związek z mężem lub partnerem

Powrót do pracy matki karmiącej piersią może znacząco wpłynąć na związek. Ty możesz zamartwiać się finansami, a Twój partner może mieć wątpliwości co do swojej roli. Postaraj się zachęcić go do szczerego wyrażenia swoich uczuć. Posiadanie dzieci umacnia związek, jednak musicie sobie pomagać, spędzać ze sobą czas i pamiętać, że każde z Was robi wszystko z myślą o drugiej osobie. Pracujące matki chcą być niezależne, silne i samowystarczalne. Jeśli często poddajesz się emocjom, pamiętaj, że przechodzisz bardzo specyficzny czas w swoim życiu. Nie wahaj się prosić o pomoc. Postaraj się wykorzystać macierzyństwo jako okazję do poszerzenia kręgu znajomych.

Newsletter - Dowiedz się jako pierwszy o naszych najnowszych ofertach i rabatach!