Poszukiwanie i instruowanie opiekunki

Powierzenie innej osobie opieki nad dzieckiem może być dla Ciebie dużym wyzwaniem. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko znajduje się w dobrych rękach, musisz poświęcić dużo czasu i wysiłku na znalezienie wykwalifikowanej opiekunki. Z pewnością chciałabyś, aby była to dojrzała, przyjazna i rozsądna osoba, która kocha dzieci.

Uzyskaj referencje

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedzialnej, wykwalifikowanej opiekunki jest uzyskanie referencji od osób, które znasz i którym ufasz. Jeśli dopiero co się wprowadziłaś i nie wiesz, od czego zacząć poszukiwania opiekunki, poproś o radę sąsiadów lub współpracowników lub zapytaj personel w lokalnej przychodni bądź żłobku.

 

 

Rozmowy z kandydatami

Przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z opiekunkami i sprawdzenie ich referencji pozwoli Ci zawęzić listę kandydatek. Nie zapomnij wcześniej przygotować listy pytań! Zapytaj o doświadczenie w opiece nad dziećmi oraz przebyte szkolenia i kursy. Zaproś opiekunkę na dzień próbny, kiedy jesteś w domu – opiekunka zapozna się z Twoim domem, a Ty będziesz mogła sprawdzić, jak radzi sobie z dzieckiem.

 

Przekazanie opiekunce właściwych instrukcji jest bardzo ważne. Instrukcje dla opiekunki Przed wyjściem nie zapomnij przekazać opiekunce następujących informacji: 

- Szczegółowo omów harmonogram dnia dziecka i ogólne zasady obowiązujące w Twoim domu. - Upewnij się, że opiekunka wie, gdzie będziesz przez cały dzień i jak się z Tobą skontaktować.

- Przygotuj listę telefonów alarmowych zawierającą szczegółowe dane kontaktowe i numery telefonów do sąsiadów, znajomych, krewnych i lekarza, z którymi może się ona skontaktować w razie wypadku.

- Pokaż opiekunce rozmieszczenie wyjść awaryjnych, czujników dymu i gaśnic. - Jeśli w Twoim domu zamontowany jest alarm, pokaż opiekunce, jak z niego korzystać.

- Pokaż opiekunce, gdzie przechowujesz klucze do drzwi wewnętrznych na wypadek, gdyby dziecko samo zamknęło się w pokoju.

- Przekaż opiekunce informacje o wszelkich specjalnych problemach, jakie może mieć Twoje dziecko, na przykład o alergii na jad pszczoły, określone pokarmy czy produkty gospodarstwa domowego, a także informacje o wszelkich przyjmowanych lekach i czasie ich przyjmowania (wyjaśnij oraz zapisz wskazówki na ten temat).

- Omów z opiekunką zawartość apteczki pierwszej pomocy.

- Przed wyjściem jasno przedstaw opiekunce swoje oczekiwania. Jeśli nie chcesz, aby wyszła z dzieckiem na spacer, wyraźnie to powiedz. Jeśli opiekunka ma prawo jazdy, wyjaśnij jej zasady dotyczące przewożenia Twojego dziecka. Jeśli nie dopuszczasz prywatnych rozmów telefonicznych i gości, omów z opiekunką te ograniczenia.

Newsletter - Dowiedz się jako pierwszy o naszych najnowszych ofertach i rabatach!