Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Jednym z największych wyzwań, z jakimi musi mierzyć się młoda matka, jest powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Znalezienie właściwej równowagi między karierą a czasem spędzanym z dzieckiem nie jest łatwe i może być dużym wyzwaniem emocjonalnym.

 

powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

 

Jak przygotować się na powrót do pracy?

Staranne planowanie i odpowiednie przygotowanie pomogą Ci bez problemów wrócić do pracy. Oto kilka najczęściej spotykanych problemów, z jakimi muszą mierzyć się pracujące matki karmiące piersią oraz, co najważniejsze, kilka wskazówek, które pomogą rozwiązać te problemy.

Połączenie pracy z karmieniem dziecka

Opieka nad dzieckiem to praca wymagająca zaangażowania przez całą dobę. Jeśli do wychowania dziecka dodasz jeszcze obowiązki związane z pracą, rzeczywistość może Cię nieco przytłoczyć. Nie ma złotego środka pozwalającego na znalezienie równowagi między pracą, życiem rodzinnym a innymi zobowiązaniami. Pamiętaj, że powinnaś zadbać też o siebie: zmęczenie i stres sprawią, że nie będziesz potrafiła dobrze wywiązać się ze swoich obowiązków. Ale nie martw się – Twoje życie w końcu wróci do normy. A w międzyczasie naucz cieszyć się każdą chwilą.

Poszukiwanie żłobka

W idealnym świecie mogłabyś zostawiać dziecko w żłobku w swoim miejscu pracy lub zostawić pod opieką zaufanej opiekunki lub niani. Albo Twoje obowiązki przejąłby ojciec dziecka. Nawet jeśli nie jest to możliwe, masz do wyboru wiele innych opcji. Wybierając żłobek, upewnij się, że posiada on wszystkie niezbędne pozwolenia i zapewnia dziecku czyste, zdrowie środowisko. Sprawdź pracowników żłobka, poproś innych rodziców o opinie na temat personelu i zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby Twoje dziecko było bezpieczne. Jeśli karmisz piersią, upewnij się, że żłobek jest przygotowany do karmienia dzieci mlekiem matki i korzysta z rozwiązań takich jak Calma, dzięki czemu dziecko zachowa naturalne odruchy, jakich nauczyło się przy piersi.

Karmienie piersią i odciąganie pokarmu w pracy

Niektóre kobiety martwią się, że nie będą mogły kontynuować karmienia piersią po powrocie do pracy, i zadają sobie następujące pytania: Czy będę w stanie odciągać wystarczającą ilość mleka? Czy mój pracodawca zapewni mi przyjazne otoczenie umożliwiające odciąganie pokarmu? Czy moi współpracownicy okażą mi zrozumienie? To uzasadnione obawy, jednak nie powinny one stanowić problemu w dłuższym czasie. Nie wstydź się zapytać pracodawcy, co on może Ci zaproponować i sama przedstaw mu swój punkt widzenia i pomysły.

odciąganie pokarmu w pracy laktator calypso

 

Dostosowanie do nowego stylu pracy

Zachowanie grafiku podróży lub godzin pracy, do których przywykłaś, może być trudne. Poproś przełożonego, aby pomógł Ci ułożyć nowy, kompromisowy harmonogram pracy bardziej dostosowany do Twoich potrzeb i potrzeb pracodawcy. Jeśli pracujesz na pełny etat, rozważ pracę przez cztery dni w tygodniu po 10 godzin lub zapytaj pracodawcę, czy mogłabyś raz w tygodniu pracować w domu. Pomyśl też o pracy na pół etatu lub podziale etatu. Kluczem do sukcesu jest opracowanie planu jeszcze przed powrotem do pracy i przedstawienie swoich pomysłów tak, aby podkreślić korzyści, jakie Twoje rozwiązanie przyniesie firmie.

Myśl pozytywnie i bądź pewna siebie

Wiele pracujących matek jeszcze przed urodzeniem dziecka ma ugruntowaną pozycję w pracy. Jeśli poczujesz się wykończona lub jak w sytuacji bez wyjścia, pamiętaj, że nie jesteś sama. Skontaktuj się ze swoim konsultantem laktacyjnym lub dołącz do grupy wsparcia dla pracujących matek – albo załóż własną grupę. Nie pozwól, aby negatywne emocje zniszczyły Ci życie prywatne lub karierę.

Wpływ na związek z mężem lub partnerem

Powrót do pracy matki karmiącej piersią może znacząco wpłynąć na związek. Ty możesz zamartwiać się finansami, a Twój partner może mieć wątpliwości co do swojej roli. Postaraj się zachęcić go do szczerego wyrażenia swoich uczuć. Posiadanie dzieci umacnia związek, jednak musicie sobie pomagać, spędzać ze sobą czas i pamiętać, że każde z Was robi wszystko z myślą o drugiej osobie. Pracujące matki chcą być niezależne, silne i samowystarczalne. Jeśli często poddajesz się emocjom, pamiętaj, że przechodzisz bardzo specyficzny czas w swoim życiu. Nie wahaj się prosić o pomoc. Postaraj się wykorzystać macierzyństwo jako okazję do poszerzenia kręgu znajomych.

Newsletter - Dowiedz się jako pierwszy o naszych najnowszych ofertach i rabatach!